Aby bola jazda so psom bezpečná a jednoduchá

Aby bola jazda so psom bezpečná a jednoduchá

Najzákladnejšou vecou je, aby ste svojho miláčika na jazdu autom dobre pripravili. S tým musíte začať už od maličkého šteniatka. Najlepšie je, ak ho budete so sebou voziť vždy, keď to pôjde. Pokojne ho do auta naložte aj vtedy, keď sa vyberiete iba pár kilometrov do obchodu. Pre psa sa táto záležitosť stane samozrejmou, a tak s ním nebudete musieť bojovať. Hneď ako to veľkosť a vek psa dovolia, ho naučte naskakovať do kufra, alebo zadnej časti vozidla. je dobré, ak sa už dopredu rozhodnete, v ktorej časti chcete svojho miláčik prevážať aj v budúcnosti. Šteniatko bernardína, časom trošku vyrastie, takže sa na miesto spolujazdca zmestí len ťažko.

pes v autě
 
Alfou a omegou je bezpečnosť. Podobne ako pri malých deťoch, aj v prípade psov platí, že počas jazdy nesmú byť v aute takpovediac voľne pohodení. Prvou možnosťou je klietka umiestnená v kufri. Nezabudnite ju však poriadne upevniť. Praktické sú však aj textilné verzie búdok, ktoré môžete pripútať klasickým bezpečnostným pásom. Pri menších psoch, sa vám zmestia pokojne aj na miesto spolujazdca. Ak vlastníte naozaj vycvičeného psa, ktorý nemá s cestou v aute žiadny problém, môžete siahnuť aj po popruhoch, ktoré sa pripínajú k sedadlám, alebo pásom. Ide však o najmenej bezpečnú alternatívu.
 
Ak nechcete, aby vaše auto po prevoze vášho chlpáča pripomínalo skôr koterec, nezabúdajte ani na čistotu. V chovateľských potrebách, ale i priamo na čerpacích staniciach, si môžete zakúpiť špeciálne plachty, určené na tento účel. Väčšinou sa dajú dobre pripevniť na sedadlá, alebo v kufri. Lacnejšou možnosťou je obyčajná deka, ktorou zakryjete všetko, čo má ostať čisté. Mala by byť hrubšia, alebo použite dve deky na sebe.

vozidlo
 
Pri cestovaní so psom zabudnite na otvorené okienka. Nehovoríme o tom, že by pes vyskočil, aj keď táto možnosť tu samozrejme je. Problémom je prievan, ktorý v aute vznikne. Podobne ako my ľudia, sú naňho náchylné aj psy, dokonca omnoho viac. Lepšia alternatíva je zapnutá klimatizácia. Rozdiel medzi vonkajšou teplotou však nesmie prekročiť päť stupňov. Psovi, by totiž po vystúpení z vozidla hrozil kolaps.