Energetický certifikát

Energetický certifikát je povinnou výbavou pri stavaní, predaji, či prenájme domu. Je nutnosťou pre kolaudáciu. Ide o hodnotenie budovy na základe jej energetickej hospodárnosti. Výsledkom je certifikát, ktorý vás zaradí do jednej zo siedmich kategórií A,B,C,D,E,F,G. Logicky vyplýva, že najlepším výsledkom je kategória A.

Čo sa hodnotí?

  • Potreba energie na vykurovanie, potreba energie na ohrev vody, potreba energie na klimatizáciu, potreba energie na vzduchotechniku, klimatizácia, elektroinštalácia, osvetlenie

Energetický certifikát je potrebný od 1.1.2008. Pre budovy postavené po 1.1.2016 je potrebné splniť energetickú triedu A1. Pre budovy postavené do 1.1.2015 je potrebné splniť triedu B.

Takže pokiaľ plánujete kolaudovať, či prenajímať dom energetickému certifikátu sa nevyhnete. Preto sme tu pre vás my. Na našom webe nájdete kontaktný formulár, ktorý je prvým krokom ku zaobstaraniu energetického certifikátu https://www.certifikaciabudovy.sk/energeticky-certifikat/. Kontaktovať nás môžete z celého Slovenska! Máme množstvo skúseností.

certifikat

Aká je myšlienka energetického certifikátu?

Už dlhodobo sa vie, že naša planéta nemá pozitívnu prognózu pri pokračovaní podmienok akým ju dlhodobo vystavujeme. Cieľom je spomaliť, či snáď čo najrýchlejšie zastaviť jej deštrukciu. Nemyslíme len na seba ale aj nabudúce generácie, ktoré tu po nás budú žiť. Snahou je optimalizovať vnútorné prostredie a znížiť emisie oxidu uhličitého. Oxid uhličitý spôsobuje zvyšovanie teploty planéty, čím podporuje nepriaznivú klimatickú zmenu. Energetický certifikát však poukazuje aj na energetickú efektivitu vášho domu.

co2

Čo môžete vykonať pre zlepšenie vášho hodnotenia?

Riešenia predstavujú drahšie aj lacnejšie varianty. Samozrejme, musíte vykonať viacero opatrení aby ste výrazne optimalizovali energetický stav. Medzi možnosti patrí: izolácia podlahy, inštalácia solárnych panelov, izolácia stien,..