Nedostatok testosterónu so sebou prináša tieto neželané príznaky

K dôležitým a vlastne k špecificky mužským hormónom sa radí testosterón. Ten ovplyvňuje niekoľko vecí, k najznámejším sa pritom radí stav mužského libida, resp. chuti na sex. Okrem toho sa podpisuje napríklad pod hrúbku hlasu, ochlpenie a rast svalovej hmoty. Jeho hladina stúpa najmä v puberte a tento rast sa zastaví asi v 20-tom roku života. Následne s pribúdajúcim vekom klesá.

Zdravá, resp. minimálna hranica zdravej hladiny tohto hormónu je 300 nanogramov na deciliter.

usmiaty muž, fit

Aké sú však príznaky, pokiaľ je táto hladina nižšia? Väčšinou sú negatívne a niektoré z nich si spomenieme.

Nízka hladina testosterónu má negatívny dopad na na naše libido a na prirodzené sexuálne túžby, resp. podpisuje sa pod chuť na sex, ktorá sa v takomto prípade znižuje. Spolu s týmito príznakmi sa spravidla dostavia aj neželané problemy s erekciou. Trvá dlhšie, kým nastúpi, prípadne je slabá až nedostatočná. Naše libido a kvalita erekcie je v podstate súmerná s hladinou testosterónu, ktorá môže byť nízka a tým pádom vie byť hlavným faktorom spomenutých problémov.

Ďalším neželaným následkom je pre niekoho fakt, že znížený testosterón sa popisuje pod úbytok svalovej hmoty. A svalovú hmotu bude takisto ťažie získať ako u niekoho, u koho je hladina tohto hormónu v zdravej norme. Svalová hmota bude mať tendenciu meniť sa na tukové zásoby. Telesný tuk sa v takomto prípade môže navýšiť až o 60%, čo neznačí len estetickú vadu, ale aj možný vznik zdravotných komplikácií. Oslabené budú takisto naše kosti a ich odolnosť pred zlomením.

zúfalý muž

Úbytok spomenutého hormónu býva zodpovedný tiež za oslabenie psychiky a častejšie zmeny nálad. Môže to viesť až k vzniku depresií, k horšiemu spánku a vo všeobecnosti k psychickej vyčerpanosti. Výsledkom je takisto zhoršená pamäť. Ale pozor, rapídne zvýšenie sa zasa preukazuje v príznakoch, akým je zvýšená agresivita.