Ako správne uskladniť pneumatiky

Aj keď pneumatiky na prvý pohľad vyzerajú oko veľkú kus gumy, ich zloženie je omnoho komplikovanejšie. Nesprávne skladovanie im môže v konečnom dôsledku uškodiť omnoho viac, ako ich zlé používanie. V prvom rade, by sme ich mali ochrániť od vplyvov počasia. Priame slnko, silný mráz, vietor, alebo kolísanie teplôt nadmieru oslabujú materiál, z ktorých sú vyrobené. Pri opätovnom obutí na auto, môžu byť i po jednej, či dvoch jazdách nepoužiteľné.

výměna kola
 
Pneumatiky môžete uskladniť dvoma spôsobmi. Prvým je ich odloženie v pneuservise, kde vám ich i prezúvajú. Za túto službu však musíte zaplatiť. V prípade, že navštevujete jeden servis dlhodobo, môžete toto uskladnenie dostať grátis, ako malú pozornosť za vašu vernosť. O takto uskladnené pneumatiky sa nemusíte starať. Druhou možnosťou je ich odloženie doma. Ak dodržíte niekoľko základných pravidiel, so zmenou počasia ich môžete opäť plnohodnotne používať.
 
pneuservis

  1. Pred tým, ako pneumatiky odložíte, ich najprv musíte poriadne umyť. Použite aj dostatočné množstvo čistiaceho prostriedku, aby ste odstránili všetku špinu aj mastnotu.
  2. Po umytí ich musíte dobre usušiť. Nikdy ich neodkladajte mokré a ani vlhké. poutierajte ich handrou a pokojne aj papierovými vreckovkami. Nezabudnite na žiadny záhyb. Následne nechajte pneumatiky aspoň dvadsaťštyri hodín na suchom a dobre vetranom mieste, aby uchli aj časti, ku ktorým sa nemôžete dostať.
  3. Skladovať, by ste ich mali v igelitových vreciach, alebo inak zabalené. Zabránite tak prísunu vlhkosti a vzduchu.
  4. Priestor kde ich skladujete, by mal byť dostatočne suchý. Vzdušná vlhkosť, by sa mala pohybovať maximálne okolo šesťdesiatich percent. Čím suchší bude priestor, tým lepšie to bude pre pneumatiky.
  5. Dôležitá je aj správna teplota. Nemala, by klesnúť pod štrnásť stupňov. Na druhej strane, nesmie byť vyššia ako dvadsať stupňov Celzia.
  6. Teplota nesmie ani kolísať. Mala by sa vždy pohybovať vo vyššie spomenutom rozhraní.