Jazdené pneumatiky- výhodný obchod, či vyhodené peniaze?

Kúpa jazdených pneumatík je bezpochyby výhodná, ak hovoríme o cene. V niektorých predajniach, viete zohnať na pohľad zachované kúsky, za naozaj symbolickú cenu. Táto voľba nemusí byť vždy tá najhoršia, mali by ste si však všimnúť a zistiť niekoľko dôležitých vecí.
 
chevrolet

  • Boli pneumatiky používané na jednom vozidle? Ak nie, je budú opotrebované rozdielnym spôsobom, čo ovplyvňuje kvalitu jazdy.
  • Bolo auto, na ktorý boli pneumatiky používané, garážované, ale stálo dlhodobo v exteriéri?Vplyvom dažďa, slnka, vetru, či mrazu, sa pneumatiky opotrebujú rýchlejšie.
  • Bol na niektorej z pneumatík defekt?Nepoškodená a opravená pneumatika je samozrejme veľký rozdiel.
  • Ako dlho a často boli pneumatiky používané? Čim dlhšie a častejšie, tým viac strácajú svoje pôvodné jazdné vlastnosti.
  • Boli pneumatiky menené používane iba v ročnom období., na ktoré sú určené? Ak totiž ich predošlý majiteľ jazdil na zimných pneumatikách aj v lete a naopak, materiál bude opotrebovaný nadmieru a vydrží už len naozaj krátky čas.
  • Boli pneumatiky pravidelne a správne dofukované? Ak boli totiž napríklad trvalo podhustené, ich bočnice boli omnoho viac zaťažované, čím sú i nadmieru poškodené.
  • Nie je dezén zošúchaný pod stanovenú hranicu?Zo zákona, musí byť hĺbka dezénu na letných pneumatikách minimálne 1,6 milimetra, na zimných 3 milimetre.

 zimní penu
 
Pri kúpe jazdených pneumatík, sa vždy orientuje na základe vyššie spomínaných otázok. Všetky štyri pneumatiky musia byť vždy rovnaké. Zo zákona však môžete mať odlišné pneumatiky na zadnej a prednej náprave- na jednej náprave však musia byť rovnaké. Ak jednoducho nemáte financie na nové, pamätajte, že riskujete o čosi menej pri letných pneumatikách. Neznamená to, že jazda na nadmerne poškodených kúskoch je v lete bezpečná, ale ľad a sneh, sú predsa len o čosi väčšie riziko. Dôležité je i to, aby ste svoj nákup uskutočnili u zodpovedného predajcu. Ak sa v tejto oblasti nevyznáte najlepšie, poraďte sa s niekým, kto má väčšie skúsenosti.