Godzilla útočí

Dnes už je každému jasné že keď sa povie Godzilla, o čo sa presne jedná. Väčšina ľudí si hneď tento výraz spojí s desiatky metrov vysokým monštrom na ktoré nestačí ani samotná US Army.  Napokon i keď sa jedná o vymyslené monštrum, tak v Japonsku vznikla dokonca štúdia ktorá sa venuje evolúcií tohto tvora. Lepšie povedané jej veľkosti a to ako sa postupom času menila. Na začiatku svojho vzniku, v roku 1954 bola jej výška okolo 50m pričom tá súčasná meria 120m. Keď ste boli niekedy na Eifel-ovej veži tak pre lepšiu predstavu je tento protivník o celých 5m vyšší. Ale to len na okraj.

apokalypsa.jpg
 
Je pravda že Godzilla vnikla v Japonsku ale za jej vznik môžu bohužiaľ USA. A ich testy jadrových bômb. Prvý film o tomto monštre je tak vlastne akýsi protest voči testu Castle Bravo z 1 marca 1954. Kde so svojimi 15 megatonami TNT je dodnes najväčší test vodíkovej bomby Američanmi.

pád světa.jpg

Po vykonaní testu zasiahol rádioaktívny spád posádku rybárskej lode Diago Fukuryu Maru. To malo za následok že popularita USA klesla na bod mrazu. Pričom táto proti americká nálada dala život  tomuto monštru. Istotne ste si niekedy kládli otázku prečo sa to monštrum volá tak ako sa volá. Aj to má svoj dôvod a nie je to len výplod filmárov aby to dobre znelo na filmovom plátne. Za jeho vznik vďačíme slovám „gorira“ čo vlastne znamená gorila a slovu „kurija“ čiže veľryba. Samozrejme aby bola symbolika filmu sto percentná aj samotné vynáranie sa z hlbín mora má svoje opodstatnenie. Pretože samotné jadrové testy mali za následok ničenie krehkého morského ekosystému tak zrodenie monštra, ktoré sa bude vynárať z hlbín mora je vlastne opodstatnené a logické. Ak by vám aj toto vysvetlenie prečo je rok čo rok drsnejšia a väčšia tak aj za tým môžete vidieť politiku. Lepšie povedané je to odpoveď na nezodpovedné a častokrát zbytočné Americké ťaženie a zvyšovanie výdavkov na armádu. A tak je každému jasné že aj protivník musí byť tomu zodpovedajúci. A nemôžete sa diviť že 50m jašter v centre New York-u by nikoho dnes nevydesil.