Ježko ako domáce zvieratko

Ježko africký bielobruchý, je od nášho klasického ježka omnoho menší Vážia iba okolo 450 gramov, maximálne však 600. Tí naši, slovenskí,  môžu v dospelosti vážiť aj viac ako jeden kilogram. Ich sfarbenie je bielo – sivé, na niektorých miestach sa objaví i čierna farba. Pochádzajú z Ázie, sú to hmyzožravce a dožiť sa môžu šiestich až ôsmych rokov.

ježeček
 
Vhodný priestor
 
Ježkov chováme v klietke. Tá by mala byť aspoň meter dlhá a pol metra široká i vysoká. Nejedná sa o bežcov na dlhé trate, preto potrebujú skôr dostatočný priestor na potulovanie sa. Aspoň niekoľkokrát do týždňa by sme mali nášho miláčika z klietky vybrať a dopriať mu trošku voľného pohybu. Počas leta, pokojne i na záhrade.
 
Na dno klietky použijeme piliny, alebo iný prírodný materiál. Ten však nesmie byť prašný, pretože by mohol spôsobiť zdravotné problémy. Výhodou je, že tieto zvieratká vykonávajú svoju potrebu, väčšinou na jedno miesto. Všimnite si, v ktorej časti klietky sa nachádza. Potom tam umiestnite záchod. Uľahčí vám to celkové udržiavanie čistoty.
Ježkovia vo všeobecnosti milujú tmavé úkryty.Preto určite nezabudnite na poriadny domček. Ten si môžete zakúpiť v obchode, alebo vyrobiť sami.  Ideálne je, ak sa ich v klietke bude nachádzať viacero. Vhodné sú napríklad keramické misky, väčšie rolky od toaletného papiera, či prázdny kokosový orech. Pohyb je taktiež veľmi potrebný. Vhodnou voľbou je klasické koleso na behanie. Zvoľte však trošku väčší rozmer.
 
 ježek

Voda
 
Voda je samozrejmosťou. Musí byť čistá, takže ju vymieňajte každý deň. Miska by mala byť vyrobená z ťažšieho materiálu, keďže ježkovia veľmi radi hrabú všade kde sa dá. Ak by bola napríklad z plastu, neustále by ju vylievali.
 
Čím kŕmiť
 
Ježkovia sú v prvom rade mäsožravci. Vo voľnej prírode obľubujú červíky, slimáky, dážďovky a iné potvory. V zajatí ich môžeme kŕmiť mačacími granulami a konzervami. Tie totiž obsahujú vyšší podiel bielkovín ako psie. Určite im môžete hodiť aj živé kobylky, cvrčky, múčne červy, dážďovky a šváby. Nemajte strach, toto všetko nakúpite v akvaristike.
Raz za čas môžu zjesť kúsok vareného kuracieho mäsa, ryžu a vajíčka.
Mliečnym výrobkom sa vyhnite úplne. Ježkovia nedokážu tráviť laktózu. Ak by sa vám do rúk dostalo pár dňové mláďa, môžete ho kŕmiť sušeným mliekom pre mačiatka. Ježie materské mlieko je tak špecifické, že neexistuje žiadna náhrada. Slané a korenisté jedlá z kuchyne, taktiež nepatria do ich jedálnička.