Medveď grizly


Medveď grizly je poddruh medveďa hnedého. Tieto obrovské zvieratá pochádzajú z Európy a Ázie, dnes ich však možno nájsť iba v Severnej Amerike a Kanade. Žijú v lesoch, dolinách a pri riekach. V priebehu sedemdesiatych rokov počet medveďov grizly významne klesol kvôli hromadnému lovu. Odvtedy sa lovu medveďov bráni zákonom a ich počet sa postupne zvyšuje.Medveď grizly je dnes „ohrozeným“ druhom.Meveď grizly.jpg
 
Zaujímavé fakty o medveďovi grizlym:
 
Medveď grizly má hnedú kožušinu, ale chĺpky na pleciach a chrbte majú biele vrcholy, ktoré im dodávajú mohutný vzhľad. Preto sú známe ako medvede grizly.
 
Medvede Grizly používajú na vzájomnú komunikáciu vrčanie, rev.
Medveď grizly je obrovské zviera. Väčšina medveďov váži 300 až 800 libier, ale niektoré zajaté zvieratá vážia až 1400 libier.
 
Grizly má výšku 3 až 4 stopy, keď je na všetkých štyroch nohách. Môže byť až 8 stôp vysoký, keď stojí na zadných nohách.
 
Hoci sú medvede grizly veľké zvieratá, 75% ich stravy tvoria bobule, listy a orechy. Tiež radi jedia ryby, hlodavce a losy. Zvieratá, ktoré jedia rastliny a zvieratá, sa nazývajú „všežravce“.
 
Samec grizly je osamelý živočích (uprednostňuje osamelý život). Počas migračného obdobia lososa sa môžu vyskytnúť vo veľkých skupinách. Medvede vstúpia do plytkej vody a chytia ryby, keď vyskočia z vody.
 
Keď sa pripravujú na hibernáciu, budú jesť až 25 rýb za deň, aby získali čo najviac tukových zásob (do 3 libier denne).Medveď hnedý.jpg
 
Hibernácia trvá 5 až 8 mesiacov. Počas hibernácie sa ich metabolické procesy, dýchanie a srdcová frekvencia spomaľujú a prežijú iba na svojich tukových zásobách. Počas hibernácie sa môže grizly kedykoľvek prebudiť.
Obdobie párenia trvá od konca jari do začiatku leta, ženy však po vstupe do režimu dlhodobého spánku otehotnejú. Porodia 2 mláďatá niekoľko mesiacov pred ukončením hibernácie.
 
Mláďatá zostanú so svojou matkou 2 až 4 roky. Je veľmi ochranná a ak sa priblížiš k jej mláďatám, môže vás ľahko zabiť.
 
Mláďatá môžu vyliezť na stromy. Po niekoľkých rokoch stratia túto schopnosť kvôli dlhým pazúrom. Medvedí pazúr je dlhý ako ľudský prst.
 
Medvede sú vynikajúci plavci. Sú tiež rýchlymi bežcami; môžu bežať až 30 míľ za hodinu.
 
Majú dokonalý zrak a vynikajúci čuch. Budú detekovať zápach lepšie ako pes honený.
 
Grizzly žije až 30 rokov v divočine a až 40 rokov v zajatí.