Pravidelné športovanie- cesta k šťastnému životu

Každý z nás pozná ten úžasný pocit po dobre odvedenej práci vo fitku alebo po odohranom futbalovom zápase. Môže za to hormón dopamín. Je to neurotransmiter v mozgu, ktorého vylučovaním pociťujeme pocity šťastia a spokojnosti. Dopamín nám pomáha vytvárať dostatok energie pre fungovanie tela. Jeho nedostatok má negatívny dopad na kvalitu spánku, libido, schopnosť sústrediť sa, schopnosť čeliť stresu. Ľudia s nízkou hladinou dopamínu často siahajú po kofeíne, čo však nerieši ich problém z dlhodobého hľadiska. Ich tolerancia na kofeín sa zvyšuje a na uspokojenie preto potrebujú väčšie množstvo tejto látky. Najlepším spôsobom zvýšenia hladiny dopamínu je práve šport. Šport pomáha odstrániť stres a odpútať nás od našich každodenných problémov. Funguje ako okamžitý zlepšovač nálady.

cvičeníá

Čo spraviť po náročnom dni v práci, keď sa cítite unavení, vyčerpaní, skrátka bez energie? Ľahnúť si a oddychovať? Nie! Pohyb je to, čo potrebujete. Ideálne pohyb na čerstvom vzduchu. Skúste prekonať únavu a lenivosť a choďťe sa prebehnúť do parku. Uvidíte, že výsledok bude stáť za to.

posilování

Človek nemôže byť šťastný byť dostatočného sebavedomia. Cvičenie spraví vaše telo krajším, silnejším a vaše sebavedomie vyšším. Zlepší sa vaše držanie tela a budete pôsobiť viac sebaisto. To vám môže priniesť benefity aj v oblasti osobného a spoločenského života. Popri športe je veľká pravdepodobnosť, že spoznáte mnoho ľudí s podobnými záujmami. S vyšportovaným telom máte vyššiu šancu na zoznámenie so svojim vysneným partnerom.

běh

Ak ste doteraz trpeli nespavosťou, môžete sa s ňou rovno rozlúčiť. Pravidelný šport zlepšuje kvalitu spánku a ráno sa budete cítiť plní energie a pripravení na nový deň. Pohyb priaznivo pôsobí na stavbu kostí a pomáha predchádzať osteoporóze.

A ako dosiahnuť pravidelnosť pohybu? Predplaťte si permanentku do fitka alebo vstupy na skupinové cvičenia. Zapojte kamarátov a podporujte sa spoločne.

Posted in Nezařazené