Prečo sa stať vegánom?

Pojem vegánstvo je v dnešnej dobe čoraz viac skloňovaný, a stúpa tiež počet ľudí pridávajúcich sa k tomuto životnému štýlu. Aké na to majú dôvody?

smoothie

Etické hľadisko

Je všeobecne známym faktom, že zvieratá vo veľkochovoch trpia. Málokto si to však pripúšťa, pretože je pre nás ťažké vzdať sa obľúbených jedál. Je bolestivé uvedomiť si, aká cesta priviedla pochutiny na náš tanier. Za kusom mäsa sa skrýva celý život zvieraťa, ktoré bolo chované len na to, aby ho neskôr ktosi zjedol. Keď si pri každom pohári mlieka, kúsku syra, jogurte, či inom mliečnom výrobku predstavíte kravu, ktorá ročne nadojí tisíce litrov mlieka vďaka hormónom ktorými je kŕmená, hneď vás prejde chuť. Vajíčka na tom tiež nie sú oveľa lepšie – sliepky chované v klietkach ani nepoznajú denné svetlo, trpia, a ich jedinou životnou úlohou je znášať vajíčka. Ak sa predsa len nechcete vzdať svojich obľúbených potravín, skúste nakupovať len kvalitné výrobky z malých fariem, kde si zvieratá nažívajú aspoň o kus lepšie.

Ekológia

Živočíšne produkty sú tiež veľkým ničiteľom planéty, pretože zaberajú veľkú plochu. Tá sa ešte znásobuje o plochu, na ktorej rastie potrava pre zvieratá. Dažďové pralesy sú ilegálne vyrubované aby na ich mieste mohla rásť krmná sója, je to však potrebné? Človeka dokáže vyživiť aj rastlinná strava, a nemusíme nutne chovať zvieratá na to, aby sme ich jedli.

vajíčka

Zdravotné dôvody

Vplyv vegánstva na zdravie je veľmi diskutovanou témou. Samozrejme, je to individuálne, každému vyhovuje niečo iné. Existujú však výskumy, ktoré jasne dokazujú, že plnohodnotná vyvážená vegánska strava je zdravá. Ak sa pre ňu teda rozhodnete, nezabudnite si dávať pozor na to, aby ste prijímali všetky potrebné živiny – sacharidy, tuky, bielkoviny, minerálne látky a samozrejme vitamíny. Ak vám niektorá z týchto vecí bude v strave výrazne chýbať, je jasné, že to nebude zdravé. Vzdelávajte sa, aby ste svojmu telu dopriali všetko, čo potrebuje, zachránili životy mnohých zvierat a pomohli budúcnosti našej planéty.

Posted in Nezařazené