Vláda chce Slovákov nalákať späť na Slovensko

IT sektor má na Slovensku jeden závažný problém, a to nedostatok zamestnancov. Reč je hlavne o kvalitných a skúsených špecialistoch, ktorí v tomto obore naozaj doma. Problémom nie najmä ani tak nezáujem o toto odvetvie, alebo o štúdium v príslušných odboroch na stredných, či vysokých školách. Práve naopak, Slováci dosahujú vo svete IT nadpriemerné výsledky. Za tunajšie platy, však bude pracovať len máloktorý z nich. Preto za prácou radšej odídu do zahraničia.
 
tým

Nastane v budúcnosti zmena?

 
Vláda chce túto skutočnosť zmeniť. Akýmsi impulzom, sa stala aj veľmi aktuálna téma, a to brexit. Mnoho slovenských IT špecialistov, pracuje práve v Spojenom kráľovstve. Pokiaľ však Veľká Británia vystúpi z Európskej únie, prisťahovalci stratia svoje istoty. Brexit, by sa mal teda stať motiváciou, vďaka ktorej sa naši IT špecialisti vrátia domov.
 
Vláda na tomto pláne spolupracuje s odborníkmi z IT sektoru. Hlavnou motiváciu, by malo byť samozrejme vyššie platové ohodnotenie. Nemusíme špeciálne zdôrazňovať, že ITčkár na tej najnižšej pracovnej pozícii, si napríklad v takom Londýne, zarobí mesačne neporovnateľne viac, ako ITčkár na tom najvyššom poste, u nás na Slovensku. Spomínané vyššie platy sa nebudú môcť ani v budúcnosti, tým zahraničným zrovnávať. Vláda však za silný argument, považuje aj nižšie životné náklady. Ide o to, že vo Veľkej Británii si síce ľudia zarobia viac, ale na život musia míňať i viac financií.
 
Podľa približných odhadov nám v súčasnosti na Slovensku chýba takmer 12 000 IT špecialistov. Aj kvôli tejto skutočnosti, nemôže naša krajina v tejto oblasti napredovať, a to aj po ekonomickej stránke.

brexit
 
Prvé stretnutie samotných zamestnancov IT sektoru, ktorí v súčasnosti pracujú v Británii a zástupcov Slovenskej vlády, by malo prebehnúť už koncom januára 2019. podľa predbežných informácií, by sa ho malo zúčastniť takmer 130 ITčkárov a taktiež manažéri viacerých IT spoločností zo Slovenska.