Aká je kultúra na Slovensku?

Ľudia si s kultúrou spájajú najmä väčšie mestá, no nemôžeme zabudnúť i na obce. Takmer každá z nich má svoj kultúrny dom, kde sa konajú rôzne akcie, jarmoky, menšie festivaly a vystúpenia. V mestách máme možnosť vidieť nielen to, ale i rôzne koncerty, môžeme navštíviť divadlá, kiná, múzeá a mnoho ďalších inštitúcií, ktoré nám ponúkajú obohatiť sa o niečo nové.uměná.jpg
Pre každého človeka by malo byť samozrejmosťou nasávať nové informácie aj prostredníctvom toho. Nemôžeme zabudnúť i na hrady a zámky, ktoré so sebou prinášajú i nové poznatky v oblasti histórie. Slováci najčastejšie chodia do divadiel, ktorých je asi 40. Nechodia tam iba dospelí, ale i žiaci, ktorí to majú napríklad v rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra. Vybrať si môžete dokonca i balet, bábkové divadlo, operu a mnoho ďalších.
Okrem toho môžete navštíviť kiná, ktoré ponúkajú množstvo zahraničných, ale i našich filmov. Okrem múzeí si viete obzrieť aj skanzemy, ktoré nájdete hlavne v oblastí obci. Najznámejší je Vlkolínec a skanzem pri Starej Ľubovni.
Pokiaľ preferujete moderné umenie, môžete napríklad skúsiť podujatie Biela noc. Koná sa každý rok v októbri. Je to zmes rôzneho umenia od tanca až po výtvarné umenie. Koná sa v mestách ako Banská Bystrica, Košice a Bratislava. Princíp je založený na princípe toho, že v meste je určité množstvo stanovíšť, a na každom z nich sa odohráva nejaké malé vystúpenie. Vstup je na niektorých miestach zadarmo, do niektorých budov však platíte poplatok.obrazy.jpg
Zaujímavé je aj podujatie Košická noc múzeí a galérií, ktoré sa koná tiež raz za jeden rok. Zaplatíte 1 euro a potom môžete navštíviť všetky múzeá a galérie, ktorú sa vám v Košiciach ponúkajú. Nevýhodou je len to, že musíte skôr, aby ste nečakali dlho v radách, pretože o túto akciu býva zväčša veľký záujem.
Dúfame, že sme vás týmto článkom podnietili k tomu, aby ste sa o svoje mesto alebo obec zaujímali aj po tejto stránke. Určite niekedy choďte a nasajte do seba všetko umenie a kultúru, ktoré vám vaše mesto ponúka.

Posted in Nezařazené