Dom či byt?

Otázka, ktorú si azda položil každý, kto sa raz rozhodoval pre nové bývanie. Zaobstarať si byt, alebo vlastný rodinný dom? V čom sú výhody jednej i druhej alternatívy a kde naopak majú svoje nevýhody? Vieme, že všetko má svoje „pre aj proti“. Ľudia sa často rozhodujú o svojom bývaní v závislosti od toho, kde prežili svoje detstvo a mladosť. Ak ste boli od malička zvyknutí žiť v paneláku a boli ste typickým mestským dieťaťom, sotva si asi budete želať toto zmeniť.

Ak ste ale prežili detstvo a mladosť v rodinnom dome, v jeho záhrade a v prírode ako takej, bude pre vás asi nepredstaviteľné byť zatvorený v panelákovom byte. Tieto predstavy, názory a potreby sa samozrejme môžu meniť v súvislosti so založením si vlastnej rodiny a spoločných predstavách a plánoch o budúcnosti.
panelový dům ve městě
Prečo v paneláku?
Veľa ľudí si nevie predstaviť inú možnosť svojho bývania ako je to v panelákovom byte. Je to fajn spôsob, pokiaľ nechcete mať starosti s udržiavaním domu, na ktorom je, povedzme si úprimne, vždy nejaká práca. O väčšie poruchy sa postará príslušný správca, nestaráte sa o kúrenie či nosenie dreva do krbu. Je to pohodlné a komfortné bývanie, pokiaľ máte šťastie na fajn susedov a nevadí vám občasný ruch z vedľajších bytov. Veľkou výhodou je byt v paneláku, ktorý stojí v blízkosti nejakého parku či na okraji malého mesta, kde máte dokonca aj nejaký ten kontakt s prírodou.

Sen o rodinnom dome
Takýto sen sníva nejeden mladý, ale i starší človek, ktorý si svoj život len ťažko predstavuje v meste uprostred panelákov. Ak chcete bývať v vo vlastnom rodinnom dome, je samozrejmé, že pokiaľ nemáte na zaplatenie služby, ktorá by sa vám pravidelne starala o jeho exteriér a prípadné poruchy, musíte sa týmto veciam venovať vy sami. Ale čo je to v porovnaní so skvelým pocitom vyjsť na vlastnú terasu alebo záhradu, vypiť si tam šálku kávy alebo čaju a užívať si chvíle pohody? Dom, je dom, povedia si asi viacerí. Ale je to jednoducho len vec vkusu.
malý domek na venkově
Aj financie zavážia
Samozrejme, v dnešnej dobe nie je len vecou vkusu to, kde bývame. Všetko sa odráža aj od našich finančných možností. Ak sa mladí ľudia rozhodnú, že chcú bývať vo vlastnom dome, treba si uvedomiť, že sa to často spája aj s vyššími nákladmi v porovnaní s bývaním v byte. Už len samotné zabezpečenie pozemku, na ktorom by mal dom stáť, pokiaľ ho chcete stavať je často finančne náročné. Treba si teda zvážiť všetky pre a proti skôr ako urobíte konečné rozhodnutie a urobiť všetko pre to, aby sa z bývania stal skutočný domov.

Posted in Nezařazené