Nestihli vám dozrieť všetky paradajky? Vyskúšajte tento trik


Počasie v našich končinách zapríčiní to, že aj keď sú rastliny paradajok ešte doslova obsypané plodmi, tie nestihnú dozrieť. Ak ich ponecháte vonku, nižšie teploty a taktiež menej slnka spôsobí iba to, že postupne opadajú, alebo zhnijú.  Šanca, že dozrejú krásne do červena, je len veľmi malá. Ak sa s podobnou situáciou stretávate aj vy, vyskúšajte nasledujúci trik.

zelená rajčata
 
Kedy paradajky definitívne pooberať
 
Ak ešte ani koncom septembra nestihli dozrieť všetky plody paradajok, pristúpte k ich zberu. Počasie sa síce môže tváriť veľmi vľúdne, no v tejto dobe existuje vysoké riziko nočných mrazov. ak paradajky premrznú čo i len raz, začnú pomaly odhnívať.
 
Ako urýchliť ich dozrievanie
 
Z predchádzajúcich riadkov ste už pravdepodobne pochopili, že paradajky nedozrejú vonku. preto ich musíte premiestniť do teplejšieho prostredia. Ideálna je teplá miestnosť, poprípade povala, alebo pivnica.
 
Krok po kroku:
 

  • Najprv skontrolujte všetky plody. Tie, ktoré sú mechanicky poškodené, nahnité, alebo plesnivé, odstráňte.
  • To isté urobte aj s listami. Všetky, ktoré sú žlté, alebo napadnuté plesňou odtrhajte. Na rastline musia ostať len krásne zelené a zdravé často.
  • Teraz vytiahnete celú rastlinu aj s koreňmi zo zeme. snažte sa to urobiť tak, aby ste vytiahli čo najväčšiu časť koreňového balu.
  • Celú rastlinu aj s plodmi zaveste do teplého interiéru. Uchyťte ju za korene, teda budú visieť dolu hlavou.

nedozrálá rajčata
 
Nezabudnite na pravidelnú kontrolu
 
Ak paradajku umiestnite na miesto, kde nechodíte každý deň, nezabudnite ju pravidelne kontrolovať. Niektoré plody totiž môžu začať hniť, alebo plesnieť. Tie samozrejme čo najskôr odstráňte. Naopak tie, ktoré dozrejú ihneď pozbierajte a skonzumujte čo najskôr. Ak by sa vám zdalo, že rastlina príliš schne, no paradajky sú stále zelené, môžete jej korene postriekať trochou vody.

Posted in Nezařazené