Nezabudnite na trojuholník a lekárničku

Ste si istí, že viete o všetkom, čo patrí do povinnej výbavy vášho auta? väčšinu z týchto vecí, môžete niekedy naozaj potrebovať. Ak patríte k dobrodruhom, ktorí sa radi dostávajú do bezvýchodiskových situácií, povinnú výbav si skompletizujte aspoň kvôli pokute.

trojúhelník
 
Povinná výbava automobilu

  1. Výstražný trojuholník
  2. Náhradné koleso s diskom
  3. Súprava na výmenu kolies – matice, kľúč, zdvihák
  4. Reflexná bezpečnostná vesta
  5. Autolekárnička

 
Všetky tieto veci musia spĺňať zákonom stanovené podmienky.V prípade reflexnej vesty, ide hlavne o to, aby sa nachádzala na takom mieste, ktoré je dosiahnuteľné z miesta vodiča. Ide o to, že ak sa vám pokazí auto uprostred neosvetlenej cesty, nesmite na vozovku vystúpiť bez reflexného odevu. To samozrejme platí aj cez deň. Takže ak vás zastavia policajti a ich prehliadka bude zameraná na kontrolu povinnej výbavy, vesta musí byť na sedadle spolujazdca, v prednom priečinku, v dverách, alebo poprípade zavesená na sedadle.

lékářnička
 
Čo sa týka náhradného kolesa, tak nestačí ak budete mať v kufri hodený hocaký kúsok. Pneumatika na sebe nesmie mať defekt a musí byť úplne v poriadku. Dôležitá je samozrejme aj disk, ktorý nesmie chýbať. Okrem toho musí všetko sedieť k vášmu vozidlu a aj k ostatným pneumatikám. Koleso nesmie byť väčšie, alebo menšie. Dajte si pozor tiež na to, aby ste v zime mali náhradné koleso obuté  v zimnej pneumatike. Spomínaná výbava, ktorou môžete koleso v prípade poruchy vymeniť je taktiež povinná.
 
Výstražný trojuholníkmusí spĺňať platné predpisy, takže ho nekupujte niekde v hračkárstve, alebo v predajni s čínskym tovarom.
Autolekárnička je asi najkomplikovanejšia časť povinnej výbavy. V prvom rade musí byť v záruke. Po novom zákon upravuje aj to, ako musí vyzerať jej obal. Vo vnútri musí byť vybavenie na ošetrenie malých rán, odrenín, krvácania, popálenín, zlomenín a poranenie kĺbov. Okrem toho musí obsahovať aj pomôcky na vašu ochranu, teda napríklad rúško a gumené rukavice.