Nevpusťte ich do svojho domu

Rôzne druhy pascí sú asi najčastejšie využívaným prostriedkom na odchyt a likvidáciu hlodavcov. Nezabudnite však na to, že sa jedná o veľmi inteligentné tvory. Preto sa neraz stretávame so situáciou, keď z klasickej pasce na myši zmizne návnada, myš sa dobre naje a ide si pekne po svojom. Taktiež rôzne pasce vo forme klietok, alebo nádob, z ktorých chytený hlodavec nevie vyliezť von, nemusia byť účinné. Väčšinou sa z nich tieto prefíkané zvieratá von veľmi jednoducho dostanú. Niekedy sa nám to zdá priam ako kúzelnícky trik, avšak všetky hlodavce disponujú schopnosťou preliezť i tým najužším priestorom.

myč

Lepidlám a jedom, by ste sa mali vyhnúť úplne. V prvom prípade ide o ten najkrutejší a nehumánny spôsob usmrtenia. Jedy sú síce účinné, ale ak takto otrávené zviera uloví vaša, alebo susedova mačka, či pes, otrávi sa tiež. Voľne rozhádzané granuly na potkany a myši tiež nie sú bezpečné ak sa vo vašom okolí pohybujú deti. Vážne zdravotné problémy dokáže spôsobiť i obyčajné oblízanie rúk po chytení tejto silnej chemickej otravy.

koška s myší
 
Teraz sa môže zdať, že je problém s hlodavcami takmer neriešiteľný. Samozrejme že je. Namiesto nezmyselného bojovania však skúste jednoduchšiu a účinnejšiu prevenciu.
V prvom rade je potrebné svoj dom dobre zabezpečiť. Cez murované steny sa nám tieto potvory do vnútra dostanú len ťažko. Kritickým miestom je však strecha. Je jedno o akom druhu hlodavcov hovoríme, pretože všetky sa vedia veľmi dobre šplhať, a to do veľkých výšok, takže taká strecha pre nich nie je problém.
Zapchajte aj tie najmenšie škáry. Ak nájdete miesto, ktoré škodcovia zjavne využívajú ako vchod, na utesnenie použite kúsok kovu. Izolačné peny, alebo drevo rozhryzú v priebehu niekoľkých dní.
 
Okolo svojho príbytku neskladujte zvyšky potravín.Ak triedite odpad, všetky jeho časti pred vyhodením poriadne umyte. Myši zacítia akýkoľvek pach jedla a je úplne jedno, že ide len o špinavý téglik od jogurtu.
Opatrný buďte aj vtedy, ak chováte hospodárske zvieratá. Skladované krmivo by malo byť proti hlodavcom dostatočne zabezpečené.Pravidelne by ste mali taktiež čistiť výbehy. Zvyšky krmiva sú pre ne hotovým rajom.
Problém môže vyriešiť aj kompost. Ak budete všetky zvyšky jedla hromadiť na jednom mieste, ktoré bude dostatočne vzdialené od samotného domu, hlodavce sa budú ochotne stravovať práve tam. O tom, že dve mačky na vašom pozemku dokážu zázraky, nemusíme špeciálne hovoriť.