Budujte si imunitu

Veľa ľudí až počas choroby siaha po vitamínoch, alebo začne uvažovať nad svojim životným štýlom. Ale to je už neskoro. Imunity by sme si mali budovať počas celého života. Kvalitná strava, otužovanie, dostatok pohybu a pravidelný spánok sú základom zdravého organizmu. Iste sa nevyhnete napríklad prechladnutiu, ale priebeh chorôb so silnou imunitou bude ľahší a rýchlejšie sa dostanete z pazúrov vírusov a baktérií.

salát

Všetko je naozaj hlavne o stravovaní. Podľa toho čo doprajeme svojmu telu, nám naše telo odpovie. Najviac imunitných buniek sa nachádza v tráviacom trakte. Preto sú pre nás veľmi dôležité prebiotiká a probiotiká. Prírodné prebiotiká sa nachádzajú napríklad v špargli, cibuli, či cesnaku. Nájdete ich aj v sacharidoch, ktoré obsahujú fazuľa, zemiaky, jačmeň, ovos. Doprajte si častejšie banány, citrusové plody a obľúbené jablká. Probiotiká nájdete jogurtoch a syroch, kapuste, uhorkách a v sójovej omáčke. Tak ako nám už naše babičky hovorili, ovocie a zelenina sú zdravé. V prípade, že ste ochoreli, posilnite sa kuracím vývarom, ktorý má protizápalové účinky. Starý dobrý cesnak je skvelou náhradou antibiotík a zelený čaj s medom je zabijakom baktérií.

doktor

Okrem dobrej stravy si doprajte aj príjemné veci ako je sex a už spomínaný spánok. Vyhýbajte sa stresu, ktorý zapríčiní, že vaša choroba bude trvať omnoho dlhšie. Problémom doby, v ktorej žijeme je obezita. Ak sa zbavíte nadbytočných kilogramov, zbavíte sa aj zápalových procesov vo vašom tele a predídete infarktu, či rakovine. Nebezpečná pre naše telo je nadmerná konzumácia tukov a cukrov. Práve cukry znižujú schopnosť bielych krviniek bojovať proti vírusom. Pravidelným pohybom zvýšite hladinu imunitných buniek v tele a zlepšíte si aj náladu, ktorá vplýva na množstvo chorôb. Otužovanie neznamená len kúpanie sa v zamrznutom jazere. Skúste sa sprchovať striedavo vlažnou a teplou vodou, alebo sa začnite saunovať. Niekedy sa stresu nedá vyhnúť, ale skúste ho vyvážiť príjemnými činnosťami. Venujte sa svojim koníčkom, vyskúšajte meditáciu, alebo sa zahĺbte do obľúbenej knižky.