Vegánstvo je ideál a presvedčenie, nie cesta k štíhlej línii

Z pohľadu životného štýlu sa dá o niečo rozšírenejšie diskutovať o vegánstve, nakoľko v tomto prípade nejde čisto iba o životný štýl a istú diétu, ale taktiež o názor a filozofiu. Táto sa v dnešnom svete stáva modernou a stále populárnejšou. Hlavným princípom je zastávanie práv zvierat, starostlivosť o životné prostredie a odmietanie konzumácie potravín, ktorých zdrojom bolo zviera (týka sa to tak aj mlieka, vajec apod.)

veganství

  • Je však pravda, že nejeden človek dnes vegánstvo považuje skôr za modernú diétu, od ktorej si sľubuje jedinú prioritu- schudnúť.

V takomto prípade by sme však mali pripomenúť, že cesta k štíhlej línii určite nevedie len vynechaním konzumácie živočíšnych produktov a najmä mäsa, ale skôr je dôležitý pravidelný príjem, skladba stravy a určitý zaužívaný systém stravovania. Vegánstvo tak vo svojej podstate nemusí mať s chudnutím nič spoločné, možno snáď len inšpiráciu v určitých bodoch.
To znamená, že priveľa, respektíve zbytočné kalórie sa dajú prijať a tým pádom pribrať rovnako tak aj z vegánskej stravy. Pokiaľ je nevyvážená a nie je v nej systém. Priveľa ovocia, semiačok, orechov, obilnín, sirupov, melasy, rastlinného mlieka,… je jedálniček, z akého kľudne priberiete.

dieta

  • Sme tak v bode, kedy by sme si mali uvedomiť, že vegánstvo je vec presvedčenia a názoru, nie priamou cestou k štíhlej línii.

Preto aj väčšina vegánov, ktorí zároveň dbajú o to, aby si udržali stálu hmotnosť a boli fit, majú vo svojom stravovaní zavedenú diétu a istý systém. Vyradenie živočíšnych produktov totiž vôbec nie je podstatným bodom, ako toho dosiahnuť.
Napríklad ak touto stravou zvyšujeme príjem vlákniny, potrebujeme  to vyvážiť pitím dostatočného množstva vody, čím následne organizmus dokáže vyšší príjem vlákniny lepšie stroviť.
Varovanie na záver– Vegánstvo, nech má akokoľvek správny ideál však určite nie je vhodné pre dorast, tehotné ženy a ani ľudí trpiaci chorobami. Dôvodom je možné ublíženie na zdraví. Veľa vegánov takisto trpí nedostatkom potrebného vitamínu B, ktorý by tak poprípade mali nahrádzať umelými vitamínmi. Takisto sa môže v nejednom prípade diagnostikovať chudokrvnosť.