Skrášlite si záhradu kvetinovými múrikmi

O tom, ako vysoký, bude kvetinový múrik, rozhoduje najme sklon terénu kde ho chceme umiestniť. Aby pôsobil efektne, nemal by byť nižší ako pol metra. Naopak, by však nemal presiahnuť viac ako osemdesiat centimetrov. Správnu výšku zistíte najlepšie pri samotnej výstavbe. Riaďte sa jednoducho tým, čo vyzerá pekne. Podľa toho, ako veľký priestor chcete múrikmi vyplniť, ich stavajte opakovane v smere do svahu. 

fialky
 
Základ vysypte jemnejším štrkom. Na túto vrstvu uložte štrk hrubších rozmerov. Následne použite ešte hrubšie kamienky. Takto navrstvený priestor zasypte kvalitnou zeminou. Tá by mala vyplniť všetky medzery medzi kameňmi a štrkom. Na okraje múrika umiestnite veľké kamene. Ich tvar je len na vás, avšak čím pravidelnejšie tvary zvolíte, tým ľahšie sa vám bude pracovať.

skalnice
 
Vhodnými rastlinami na výsadbu sú skalničky a rastliny, ktoré pre svoj život nepotrebujú veľké množstvo zeminy. Samozrejme je potrebné pozerať aj na to, na aké miesto sme múriky umiestnili. Teda či ide o slnečné, alebo skôr tienisté stanovište. Keďže múriky väčšinou umiestňujeme vo svahu, musíme počítať i s väčším odplavovaním vody. Rastliny by preto mali byť odolné voči suchu. Dobrým riešením sú hlavne skalničky. Vyberajte také, ktoré budú kvitnúť postupne. Tak zabezpečíte to, aby múriky kvitli postupne počas celej jari, leta i jesene. Spomedzi najskôr kvitnúcich rastlín sú vhodné napríklad modrý poniklec, biela arabka, alebo žltá tarica. V lete vám krásne pokvitnú ružová mydlica, sklanica, materína dúška, či zvončeky.

zvoneček
 
Pokiaľ kvetinový múrik vytvoríte na inej, ako južnej strane, kde sú slnečné lúče o čosi slabšie, môžete siahnuť aj po druhoch rastlín, ktoré obľubujú skôr polotieň a majú vyššie nároky na vodu. Sú to napríklad pochybky, chochlačka a trávnička trstnatá.
Na vrchnú časť múríkov, kde je hĺbka zeminy najväčšia, môžete zasadiť i rôzne druhy kosodreviny, zakrpatených ihličnanov, alebo cibuľové kvetiny.