Teplo, teplo, prilis horuco…

Hovori sa, ze ohen je dobry sluha, zly pan. Potvrdzuju to aj prieskumy, ktore preukazuju, ze ohen sice nie je najcastejsim dovodom hlasenia skod poistovniam, ale skody, ktore napacha, su financne najrozsiahlejsie.
Niektore poziare vznikaju umyselnou snahou jednotlivca alebo skupiny, vacsina je vsak vysledkom nedbanlivosti. Ohen sa sprava rozne a konecny vysledok zavisi od niekolkych faktorov, najma tieto dva mozeme v ramci prevencie ovplyvnit:

hasiči

  1. Druh paliva – rozne materialy maju roznu teplotu, pri ktorej sa vznietia. Najhorlavejsie su tie, ktore obsahuju uhlik a vodik. Tie najdeme vo vsetkych organickych molekulach a preto zahrnaju naozaj siroke spektrum toho, co moze vzplanut. Casto opatrne skladujeme vybusne zmesy, napr. natlakovane flase s propan-butanom, ale nevenujeme dostatocnu pozornost latkam, ktore maju nizku teplotu vzplanutia. Za teplotu vznietenia papiera je povazovana hodnota 233° C, co nie je tak vela ako sa moze zdat. Staci nechat na stole polozene noviny a okuliare na citanie a tie premenia laskajuce slnecne luce na peklo.
  2. Rozsah – prutik hori rychlejsie ako poleno, kyslik krmi plamene. Nepredpokladame, ze pri opustani kancelarie, v ktorej horlaviny neskladujete, nechate pri odchode dokoran otvorene okno a horiacu sviecku na parapete. Ak zavriete okna aj inde v budove, nebude vznikat prievan. Ak do budovy vstupite a nieco sa Vam nezda v poriadku, neotvarajte v panike zaradom vsetky dvere, aby ste nesposobili dodanim cerstveho vzduchu nahlu exploziu tlejuceho materialu. Prirodzenu barieru pred rychlym sirenim ohna tvoria poziarne dvere a useky, kde nie je dostatok organickeho materialu.

protipožární dveře

Svedkovia poziaru casto robia unahlene kroky. Hraju sa na hrdinov a myslia si, ze situaciu urcite zvladnu bez pomoci alebo naopak im instinkt prikaze hned utekat prec. Ani jeden pristup nie je spravny. Ak sa ohen uz siri, volajte najskor pomoc, az potom pomahajte hasit, s ohladom na vlastnu bezpecnost. Ak sa nachadzate na vysokom podlazi poschodovej budovy, spomente si, ze vstup do priestorov schodiska alebo vytahu je to iste ako vliezt do komina a radsej cakajte na pomoc na najvyssie polozenom mieste budovy.