Čo do kŕmidla patrí a čo nie

Milujem prikrmovanie vtákov v zime. Do kŕmidiel im nasypem žrádlo a potom cez okno pozorujem tie kŕdle všakovakých druhov vtákov. Je to taká moja náhrada televízie. Vždy som si myslel, že ľudia musia vedieť, čo vtáky žerú a čo nežerú. Z omylu ma však vyviedol môj dobrý kamarát. Prišiel som k nemu na návštevu, sledoval som cez okno vtáky pri kŕmidle keď tu zrazu vidím, ako ho môj priateľ ide doplniť. Niesol do neho zvyšok špagiet s kečupom. Skoro som odpadol. Následne som ho poučil a rozhodol sa, že napíšem tento článok, pretože je to as potrebné. Nevhodnou stravou, môžete vtáky totiž úplne dorovnať. Áno, myslím na to, že ich môžete zabiť.vták pri kŕmidle.jpg
 
Čím kŕmiť
Zhrniem to naozaj v skratke. Medzi potravu, ktorá je pre vtáky vhodná, patria všetky druhy semien a orechov. Orechy vlašské, kešu, píniové, lieskové a hocaké, ktoré ešte poznáte. So semien spomeniem tie najznámejšie, teda slnečnicu, sezam, ľan a proso. Vtáky môžu aj pšenicu a pohánku. So strukovinami buďte opatrnejší, pretože tie, ich môžu nafukovať rovnako ako nás. Nič z tohto jedla nesmie byť pražené ani solené alebo korenené.
 
Vtákom môžete dať aj čerstvú zeleninu alebo ovocie. Vyhýbajte sa citrusom a celkovo druhom, ktoré u nás nerastú. Nemôžete mať totiž istotu, že ich vtáky budú vedieť stráviť. Vhodný je aj suchý chlieb alebo iné pečivo. Musia byť ale naozaj suché a umiestnené pod strieškou, aby nenavlhli. Kožka so slaniny je povolená tiež. Ju však na strom vešajte len raz za čas, pretože je veľmi slaná.
Vtáky sa potešia aj akémukoľvek tuku. S ním to však taktiež nepreháňajte. Môžete využiť loj, rastlinný margarín alebo bravčovú masť.malý vtáčik.jpg
 
Čím v žiadnom prípade nekŕmiť
Zvyšky vareného jedla, varené mäso alebo skazené potraviny patria do koša a nie do vtáčej búdky. Jediné povolené zvyšky, sú už spomínaná koža so slaniny, suché pečivo a poprípade i nejaký odrezok z ovocia alebo zeleniny.