Vo štvrtok najvyšší súd Európskej únie rozhodol, že sudcovia nižších súdov by mohli Facebooku nariadiť, aby zo svojej platformy odstránili nezákonné komentáre, čím sa rozšíria právomoci jednotlivých krajín, ktoré musia rozšíriť zákazy obsahu po celom svete.
Európsky súd dospel k rozhodnutiu po tom, ako rakúska politička Eva Glawischnig-Piesczek požiadala o nariadenie, ktoré by prinútilo giganta odstrániť komentáre „škodlivé pre jej povesť“. Eva tvrdila, že sociálna sieť by mala odstrániť komentáre a obmedzenia k prístupu k ním na celom svete. EU rozhodla proti FB a tvrdo zasiahol technické spoločnosti, pretože zákonodarcovia a platformy naďalej diskutujú o tom, ako regulovať reč online.
„Právo EÚ nebráni hostiteľskému poskytovateľovi, ako je napríklad FB, aby nariadil odstránenie totožných a za určitých okolností ekvivalentných pripomienok, ktoré boli predtým vyhlásené za nezákonné,“ uviedol súd vo vyhlásení. „Okrem toho právo Európskej únii nebráni tomu, aby takýto príkaz mal účinky na celom svete v rámci príslušného medzinárodného práva.“
Vo svojom rozsudku súd potvrdzuje, že firmy ako Facebook a Twitter nezodpovedajú za obsah zverejnený na svojich platformách, ale táto výnimka nezakazuje súdom nariadiť organizáciám, aby zakázali nezákonný obsah. Koncom minulého mesiaca sa rozhodlo, že Google nemusí odstraňovať odkazy stiahnuté z žiadostí o právo byť zabudnutý po celom svete. Podľa štvrtkového rozhodnutia giganta je však nelegálny obsah možné medzinárodne obmedziť.
FB bol proti rozhodnutiu. „Tento rozsudok vyvoláva kritické otázky týkajúce sa slobody prejavu a úlohy, ktorú by internetové spoločnosti mali zohrávať pri monitorovaní, tlmočení a odstraňovaní prejavov, ktoré by mohli byť nezákonné v ktorejkoľvek konkrétne krajine,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.
„Podkopáva to dlhodobú zásadu, že jedna krajina nemá právo ukladať svoje zákony o reči inej krajine. Takisto sa otvárajú dvere k povinnostiam, ktoré sa ukladajú internetovým organizáciám, aby aktívne monitorovali obsah, a potom interpretujú, či je „ekvivalentný“ obsahu, o ktorom sa zistilo, že je nezákonný.“