Úroda zo slamy

Ak máte to „šťastie“, že sa vám na vašom pozemku nedarí dopestovať bohatú úrodu zeleniny, či ovocia, problémom môže byť nekvalitná zemina. Druhým prípadom, kedy je pestovanie takmer nemožné, sú nadmerne znečistené pôdy. Máme pre vás jednu dobrú správu, takže  nemusíte hádzať flintu do žita. Zelenina a ovocie sa dá úspešne pestovať aj v slame.

sláma
 
Na začiatok budete potrebovať hranaté balíky slamy.Ak máte vo svojom okolí poľnohospodárske družstvo, môžete skúsiť šťastie tam. Vo väčšine prípadov, však družstvá bojujú s nedostatkom tohto prírodného materiálu, takže sa určite poobzerajte aj po internetových bazároch. Tu navyše určite natrafíte i na cenovo výhodnejšie ponuky. Na pestovanie vám postačia balíky menších rozmerov. Tie kúpite za približne osem až desať eur.
 
Druhou možnosťou je posekaná a vysušená tráva z kosačky. Poprípade môžete zájsť na lúku a nahrabať suchú trávu po zime. V tomto prípade hovoríme o sene.  Budete však musieť vymyslieť spôsob, ako seno aspoň trochu stlačiť. Môžete napríklad napchať do rámu z dosiek, alebo euro paliet. Fantázie sa však medze nekladú, takže sa nebojte experimentovania.
 
Pôda je v podstate rozložený rastlinný materiál. to je aj slama a seno, len v nerozloženom stave. Preto musíte tento proces naštartovať. Potom, ako si balíky prinesiete domov, nájdite vhodné miesto, kde ich uložíte. Dajte pozor na to, aby sa na vrchnej časti nachádzala strana, kde sú steblá odrezané. Tak do nich môže lepšie prenikať voda. Na naštartovanie rozkladu slamy, môžete použiť kostnú múčku. Ešte lepšou alternatívou je múčka z krvi. Na jeden menší balík, budete potrebovať približne kilogram tohto výrobku.
 
seno

Približne štyri dni, budete balíky pravidelne zalievať vodou. musia byť doslova premočené. Potom na ich povrch rozsypete múčku, ktorú budete opäť zalievať, mala by sa dostať čo najhlbšie dovnútra. Najbližšie dva týždne sa snažte o to, aby bola slama neustále mokrá. Po tejto dobe, by mala teplota vo vnútri balíka začať stúpať. To e čas, kedy sa môžete pustiť do sadenia.