Pýcha záhrady – slnečnica

Slnečnica vašu záhradu nie len skrášli, pretože ide zároveň o úžitkovú rastlinu. Jej semená patria k veľmi zdravým surovinám. Navyše nimi môžete nakŕmiť niektoré hospodárske zvieratá, či vtáčiky v zime. Jej pestovanie je pritom veľmi nenáročné. Základom je, ako už jej názov napovedá, slnko.

kytky
 
Slnečnice pestujeme z priameho výsevu. Ten neuskutočňujte skôr ako koncom apríla, alebo pokojne až v polovici mája. Tieto rastliny totiž potrebujú na klíčenie i rast dostatok slnka a tepla. Druhou možnosťou je predpestovanie priesad. Aj keď vo väčšine prípadov narazíte na informáciu, že pestovanie je možné iba z priameho výsevu, pravdou je, že v záhradníckych potrebách, si môžete bežne zakúpiť i polmetrové rastliny, ktoré po presadení na záhon ochotne rastú a rodia. Pokiaľ sa rozhodnete pre predpestované priesady, vysievajte ich v priebehu marca, poprípade koncom februára. Pamätajte však na to, že čím skôr ich vysejete, tým väčšiu nádobu budú potrebovať, v malom kvetináči by totiž po dosiahnutí určitej veľkosti, začali hynúť.
 
Semienka slnečnice, môžete pred výsevom namočiť na dvadsaťštyri hodín do vody. Tak budú omnoho ľahšie klíčiť. Zasaďte ich asi do dvojcentimetrovej hĺbky, prikryte zeminu a poriadne zalejte. Na výdatnú zálievku nezabudnite ani počas rastu.

kytka
 
Slnečnica obľubuje dobre priepustnú a na živiny bohatú pôdu. Suchým miestam na záhrade sa vyhnite, pretože na rast potrebuje dostatok vlahy. Tieto rastliny môžete využiť ako dočasný živý plot, súčasť zeleninovej, či okrasnej záhrady. Keďže ide o veľmi obľúbenú potravu včiel, vyhnite sa sadeniu v blízkosti terás, okien alebo domu.
Slnečnicu musíte vysadiť na priame slnko. aj ten najmenší polotieň jej neprospieva. Úplne zatienené miesto, by ju doslova zabilo. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a dostatočnú oporu. Hlávky s plodmi, sú totiž veľmi ťažké, takže by hrozilo to, že sa celá rastlina prelomí.